Bansko

BULGARİSTAN

Avrupa’nın en iyi kayak merkezi seçilen Bansko’da farklı zorluk derecelerine sahip toplam 17 kayak pisti var. Bunlardan en ünlüsü elbette 2600 metra yükseklikte yer alan ve adını ünlü kayakçı Alberto Tomba’dan alan, zorluk derecesi siyah, Tomba pisti. Birçok kişinin yorumu, zorluk derecesi mavi olan pistlerin bile Türkiye’deki pistlere kıyasla çok daha zorlu olduğu yönünde.. Ancak bu gözünüzü korkutmasın; toplam 70 küsur kilometrelik pistleri ile oldukça uzun süreli ve kesintisiz kayış imkanı sunan Bansko’da kayma seviyenizi geliştireceğinize eminiz. Bansko pistleri hem yeni başlayanlar hem de ustalar için doğru adres.

Türkiye ve Avrupa’nın kayak merkezleri ile kıyaslayınca oldukça ekonomik bir kayak tatili vadediyor Bansko.. Hem kayak hem de günlük hayatın fiyatları ucuz olunca sanırım en ekonomik kayak tatiliniz olmaya aday..

Kasaba merkezinden pistlerin bulunduğu noktaya ulaşmak için “Gondola”ya gelip buradan teleferikle kayak alanına gidiliyor. Teleferik 2 duraklı. Kaymayı planladığınız piste göre planınızı yapıp ara durakta inebilir ya da ikinci ve son durağa çıkabilirsiniz. Gondola ile ulaştığınız noktadan da telesiyej ile kayacağınız zirve noktaya çıkabilirsiniz.

Pistlerden Gondola ile dönmek isterseniz son dönüş saat 17:00’de.. Gondola girişinde bir kuyruk oluyor ama sıra oldukça hızlı ilerliyor. Sadece SkiPass için bilet kuyruğu kısmı biraz karışık ve sıkıcı. Bunu ilk varışta hemen hallederseniz ertesi gün vakit kaybetmeden gondolaya biner ve kaymaya başlayabilirsiniz.

Diyelim ki kaymayacaksınız ama yukarı çıkmak istiyorsunuz: O zaman gişelerden sadece tek iniş çıkış içeren 28 BGN’lik biletten alın ve teleferiğe atlayın. 2. ve son durakta inip burada takılabilirsiniz. Bu bölgede güzel yemek yiyebileceğiniz rezervasyonlu restoran, atıştırmak için self servis restoran ve birşeyler içmek için kafe var. Açık havada oturup kayak ortamının cıvıltısını yaşayabilir, kayanları izleyebilir, güzel fotograflar çekebilirsiniz.