Barselona

İSPANYA

Akdeniz’in en güzel şehirlerinden olan Barselona İspanya‘nın ikinci büyük kenti. Katalonya Özerk Topluluğu’nun başkenti olan şehir sahip olduğu birbirinden güzel yapılar ile gezginlerin büyük ilgisini çekiyor. Mimar Antoni Gaudi‘nin muhteşem eserleri olan Sagrada Familia Bazilikası, Park Güell ve Casa Mila şehrin sembolü olmuş yapılardan.

Barselona Gezi Rehberi

Hemen hemen bütün büyük turizm firmaları Barselona‘ya çeşitli turlar düzenliyor. Tur dışında bireysel olarak şehre giden sayısı da bir hayli fazla. Üstelik Barselona tura katılmadan gidildiğinde en rahat gezilebilecek şehirlerden biri. Eğer siz de yakın bir zamanda Barselona gezisi planlıyorsanız şehre gitmeden önce biraz araştırma yaparak daha eğlenceli ve rahat bir seyahat geçirebilirsiniz. Barselona gezi rehberi yazıları boyunca, Barselona hakkında genel bilgilerden gezilecek yerlere, alışverişten ulaşıma, otel tavsiyelerimden yeme içme konusuna kadar detaylı birçok konuyu bulabilirsiniz.

Barselona Gezisi Hakkında Bilgiler

Romalılar tarafından kurulan Barselona tarihi boyunca Vizigotlar, Fransızlar, Müslümanlar, Hrıstiyanlar gibi farklı topluluklar tarafından yönetilmiş. Yakın dönem tarihte ise 1992 Olimpiyat Oyunları’nın burada düzenlenmesi ile şehir tamamen global bir yer haline dönüşmüştür.

Akdeniz ikliminin tipik özelliklerine sahip olan Barselona yıl boyu ziyaret edilebilecek bir şehir. Yaz aylarındaki yoğun turist akınından kurtulmak isterseniz Nisan – Haziran ve Eylül – Kasım arasında şehri ziyaret edebilirsiniz.

Barselona tarihi, hava durumu & gezi için en uygun zaman, Barselona’da para, döviz, kredi kartı kullanımı, resmi tatiller ve hastaneler gibi önemli bilgileri Barselona Gezisi Hakkında Bilgiler sayfasında bulabilirsiniz.

Barselona Gezilecek Yerler

Barselona gezisi boyunca en çok ihtiyacınız olacak konulardan biri şehirdeki gezilecek yerler. Paris, Roma, Amsterdam gibi Avrupa’daki bir çok şehir gibi Barselona’da da gezilecek birbirinden güzel bir çok yer var. Gezilecek yerler listemizin ilk sıralarını ise Barselona’daki birçok önemli yapıda imzası bulunan Mimar Gaudi eserleri oluşturuyor. Sagrada Familia Bazilikası, Park Güell, Casa Mila (La Pedrera) ve Casa Batllo mimarın en ünlü eserlerinden. La Rambla Caddesi, Barselona Katedrali, Museu Nacional d’Art de Catalunya (MNAC) ve Poble Espanyol ise şehirde gezip görmeniz gereken diğer ünlü yerlerden bazıları.

Şehirde gezip görebileceğiniz tüm önemli yerleri sizler için çok detaylı olarak hazırladığımız Barselona Gezilecek Yerler sayfamızda bulabilirsiniz. Sayfada tüm gezi noktalarının detaylı bilgileri, fotoğrafları, ziyaret ve ulaşım bilgileri yer alıyor.

 

Barselona alışveriş
Barselona’da satılan orijinal aksesuarlar…
Katalan Mutfağı & Barselona Yemekleri

İspanya’da yeme ve içme kültürün bir parçasıdır. Akdeniz esintileri Barselona yiyeceklerde de kendisini fazlasıyla hissettirir. Et, deniz ürünleri, balık, tavuk, meyve ve farklı yemişler Katalan mutfağında sıkça kullanılmaktadır. Barceloneta, Eixample, Bari Gotic, El Born ve Plaça Catalunya şehirdeki en ünlü kafe ve restoranlara ev sahipliği yapıyor.

Şehirde tadına bakabileceğiniz yöresel yemekler hakkında bilgiler Barselona’da Ne Yenir?, ülke mutfağı ve Barselona yemekleri hakkında merak edebileceğiniz bilgiler Katalan Mutfağı & Barselona Yemekleri sayfasında.