Lviv

UKRAYNA

Ukrayna’nın Polonya sınırında yer alan Lviv son dönemlerde çok ciddi bir turist akınına uğruyor. Lviv, 2016 yılında dünyanın en yüksek büyüme oranına sahip olan turizm şehri olmayı başardı. Lviv’de gezilecek yerler, birbirinden ilginç konsepte sahip Lviv restoranları ve kafeleri ve Lviv gece hayatı bu büyümede çok önemli role sahip. Pasaportsuz Ukrayna tatilinin hayata geçmesi ile Lviv’e olan ilgi daha da artacak. Biliyorum Ukrayna ve özellikle de Lviv Türkler tarafından çok merak ediliyor. Bu yazıda tüm merakınızı gidermeye çalışacağız.

Lviv Hakkında Bilgiler
Lviv, 1265 yılında Galiçya Kralı Danylo Haltsky ve oğlu tarafından Lev tarafından kuruluyor. Kral şehre oğlunun adını veriyor. Aslan anlamına gelen Lev zamanla Lviv’e dönüşüyor. Bu yüzden şehrin ambleminde ve birçok yerinde aslan figürlerine rastlıyorsunuz. Ruslar şehre Lvov diyor. Siz demeyin çünkü yerel halk bundan rahatsız oluyor. Yaklaşık 1 milyon nüfusa sahip olan şehrin tarihi merkezi UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmış ve koruma altında.

Ukrayna’nın ana dili Ukraynaca. Burada neredeyse herkes Rusça da biliyor. En fazla İngilizce konuşulan Ukrayna şehri Lviv desek abartmış olmayız. Ancak burada bile çoğu kimse İngilizce konuşamıyor. Ancak bir şekilde anlaşıyorsunuz.

Lviv’de Gezilecek ve Görülecek Yerler

Şehrin gezilecek ve görülecek yerlerinin önemli bir kısmı merkezi Rynok Meydanı yakınlarında yer alıyor. Ne yaparsanız yapın sonunda kendinizi bu meydanda buluyorsunuz. Rynok kelimesi Ukraynaca’da “pazar” demek. Ancak meydan adını yuvarlak demek olan “ring” kelimesinden alıyor. kelimesinden geliyor. Ratusha Kulesi’nin olduğu binanın merkezde olduğu bir yuvarlak halka etrafında 44 binadan oluşuyor Rynok Meydanı.

Buradaki pazarın da zamanında bazı kuralları varmış. Bunlardan en ilginci tüm binaların maksimum 3 pencereli olması imiş. Yıllar sonra bu kuralı bozanlar olmuş. Rynok Meydanı’nda birçok müze var. Ayrıca birçok ünlü yeme içme mekanı da bu meydanda ya da bu meydanın yan sokaklarında yer alıyor. Meydandaki evlerin hepsi renkli, sadece bir tanesi siyah (Black House).

Ratusha Kulesi
Rynok Meydanı ortasındaki belediye binasında yer alan bu kule bence şehrin en iyi panoramik manzarasına sahip. Belediye binasının 4. katına kadar asansör ile çıkıyorsunuz. Buradan bilet alıp kulenin merdivenlerini yürüyerek çıkmanız gerekiyor. Buraya asansör ile çıkış yok ve bayağı bir basamak çıkmanız gerekiyor ama bence bu manzaraya değer. Giriş ücreti olarak bilette 10 grivna yazsa da sizden 20 grivna alıyorlar.

Opera Binası
Rynok Meydanı’nın yakınlarında tarihi Opera Binası, meşhur Shevshenko Anıtı yine görülmesi gereken yapılar olarak dikkat çekiyor. Burada bir akşam opera deneyimi yaşamanızı şiddetle tavsiye ederim. 50 grivna (7 TL) gibi komik bir rakama çok güzel bir opera dinleyebilirsiniz. O salonu ve akustiğini görmek için çok komik bir meblağ.

Lychakiv Mezarlığı
Bir şehirde mezarlık mı gezilir, üstelik bir de para vererek dediğiniz duyar gibiyim. Ancak mezarlık böyle olursa sırf bu mezarlığı görmeye bile gidersiniz. Mezar taşı değil hepsi birer sanat eseri mübarek. Bir mezarlığın içinde hayran hayran bu kadar saat geçirdiğim daha önce olmamıştı. 20 grivna gibi bir ücrete muazzam bir görsel şölen yaşıyorsunuz. Burayı görmeden dönen yazık eder tatiline. Lychakiv Mezarlığı şehir merkezinden yaklaşık 2 km uzaklkta yer alıyor. Taksi ve ya da toplu taşıma ile de gitmek mümkün ama yürüyerek de maksimum yarım saatiniz alıyor. Şehri yürüyerek keşfetmek gibisi var mı?

Kayıp Oyuncak Müzesi
Burası şehre gitmeden önce bir blogda rastladığım çok da ilgimi çeken bir yerdi. Ancak ben de şans eseri High Castle (Yüksek Kale) dönüşü burayı keşfettim. Öncelikle yüksek kale şehrin en güzel panoramik manzaralı yerlerinden biri olarak gösteriliyor. Baya tabana kuvvet çıkmanız gerekiyor ve bence bir Ratusha Kulesi manzarası sunmuyor. Gelelim Kayıp Oyunca Müzesi’ne. Burası bir taraftan ürkütücü diğer taraftan da oldukça ilginç bir müze. Giriş ücreti yok. 2 binanın avlusunda kayıp oyuncakların getirilmesi ile oluşturulmuş bir açık hava müzesi.

Lviv Parkları
Stryiskyi Park
Şehir oldukça büyük parklara sahip. Bunlardan en meşhurları Stryisky Park ve Ivan Franko Parkı. Ivan Franko Parkı, Ivan Franko Devlet Üniversitesi’nin karşısında Stryisky’e göre çok daha ufak ama şehir merkezine daha yakın bir park. Stryisky ise oldukça büyük huzur verici ve içinde 20’ye yakın heykelin bulunduğu, sincapları ellerinizle besleyebildiğiniz bir park.

Lviv Katedral ve Kiliseleri
Lviv St George Katedrali
Şehir ufak da olsa birçok heybetli katedral ve kiliseye sahip. Bunlardan en önemlisi, Ivan Franko Parkı yakınlarındaki St George Katedrali. St George şehrin koruyucu Azizi imiş. Ayrıca Lviv Latin Katedrali, Ermeni Katedrali, Aziz Olha ve Elizabeth Katedrali, Dominik Kilisesi ilk akla gelen diğer heybetli mabetler. Bunların yanında Boim Şapeli de muhakak görün. Latin Katedrali’nin hemen yanındaki bu şapelin ön yüzündeki işçilik gerçekten takdir edilesi. Bunu yapan kör olmuş dedim ? Bana Paris St. Michel’deki Notre Dame Katedrali’nin ön cephesini hatırlattı.

Potocki Sarayı
Şehirde ayrıca Potocki ve İtalyan Sarayı, Eczane Müzesi, Kültür Parkı, Bira Müzesi diğer gezilebilecek yerler. Bu listeyi çoğaltmak sizin elinizde.

Ayrıca biraz şehrin dışına çıkmak isteyecekler için tren ile birçok yere gitmek mümkün. Kanuni’nin büyük aşkı Hürrem Sultan‘ın doğduğu köy olan Rohatyn, aynı zamanda kayak merkezi de olan Ivano Frankivsk ve Chernivitsi birbirlerine yakın yerler. Bunları bir günde gezmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca dark turizm sevenler için Çernobil de trenle ilginç bir rota olabilir. Ben eski Karpat trenlerini deneyeceğim diyenler de trenle Karpat turuna katılabilir. Mart ayında maalesef bu trenler çalışmıyordu ancak havalar güzelleştiğinde denemenizi öneririm. Benim içimde kaldı.

Lviv’de Nerede Ne Yenir?

Aç aç gezdirme bizi Lviv’de nerede ne yiyecek, ne içeceğiz diyenler, burası yeme içme konusunda oldukça güzel ve bir o kadar da ucuz bir yer.

Sabah Kahvaltısı
Sabah kahvaltısı için önerim Baczewski Restaurant ve onun yanındaki Strudel Haus. Baczewski şehrin en popüler restoranlarından biri ve akşam yemeği için 1 kaç gün önceden rezervasyon gerekiyor. O muazzam bahçesi için de not düşmezseniz aşağı katta yer bulursunuz. Sabah kahvaltısı için ise rezervasyon kabul etmiyor. Sadece bahçede yapılıyor ve açık büfe kahvaltı 11O grivna. Erken gitmezseniz kuyruk beklersiniz. Strudel Haus’ta ise ayrıca elmalı strudel yemeden şehri terk etmeyin. Peynirli omlet ve kahve sabahları toplam 59 grivna. Türk kahvaltısı yapmak isteyenler işletmecisi Türk olan Glory Kafe’yi tercih ediyor. Sucuklu yumurta ile kahvaltı yapmak isteyenler buraya gidebilir. Ben tercih etmedim.

Etçiler
Şehirde et de Türkiye’ye göre daha ucuz. Ama çoook çoook ucuz değil. Bu konuda en meşhur 2 restoran The First Lviv Grill Restaurant of Meat and Justice ve daha çok yerli halkın tercih ettiği Mons Pius. The First Grill’in işkence konsepti oldukça ilginç.

The Most Expensive Galacian ve onunla aynı binada yer alan Krivka da oldukça ilginç konsepte sahip 2 restoran. İkisinin de girişi çok belli değil. Krivka’ya parola (Slavia Ukrania) söyleyerek bir askerin eşliğinde girebiliyorsunuz. Üst kattaki The Most Expensive Galacian’ın kapısını çaldığınızda ise Robdöşambr (Robe de chambre) giymiş bir amcanın odası sizi karşılıyor. “Burası benim evim burada restoran yok” diyor. Israr ederseniz sizi içeri alıp yandaki kapıdan sizi lüks bir restorana sokuyor.

Diğer Lezzetler
Lviv Coffee Mining Manufacture, Lviv Handmade Chocolate Cafe, Mazosch Cafe, Dim Legen Cafe, Gas Lamp Cafe de Lviv’e gidip uğramayanı dövdükleri yerler.

Lviv’in tüm lezzet durakları için aşağıdaki yazılarıma da bir bakmanızı tavsiye ederim. Tüm bu mekanları fiyatları ve lokasyonları ile bulabilirsiniz.

Şimdi gelelim fasulyenin faydalarına. Şehir hakkında en çok merak edilen konu başlığı Lviv gece hayatı. Öncelikle Lviv’de tüm gece kulüpleri giriş ücreti alıyor. Birçoğunun ayrıca striptiz kulübü bölümü var. Buraya giriş için ayrıca bir para ödemeniz gerekiyor.

Lviv gece hayatı denince ilk akla gelen yer Fashion Club. Burası gündüz restoran olarak da çalışıyor. Lviv’in Reina’sı desek abartmış olmayız. Giyim kuşamı düzgün olmayanı içeri almıyorlar. İçerisinde striptiz kulübü olmayan nadir gece kulüplerinden biri. Ayrıca Rafinad People, Anturaj, Deluxe ve White Rabbit şehrin diğer gece kulüpleri. Bir de işletmecisi Türk olan ve Türklerin tercih ettiği Metro Club var.

Ayrıca hafta sonları dışında gece kulüpleri çok da hareketli olmuyor. Gece kulüpleri sevmeyenler için ise bence Bira Tiyatrosu oldukça keyifli bir yer. Genelde çoğu akşam 8’e doğru canlı müzik oluyor. Grup acayip eğlendiriyor. Erkenden yer tutmazsanız masa bulmanız pek de kolay olmuyor. 9 buçuk gibi müzik bitiyor.

 

Lviv Alışveriş 

Şehrin çikolatası meşhur. Ayrıca benim gibi çay severseniz burada Ahmed Tea çok ucuz. Bir de ilk defa burada aldığım Twistea’nın bergamotlusu efsane çıktı. Ben bu kadar büyük çay yaprağı hayatımda ilk defa gördüm.

Opera Binası’nın arkasından 15 dk yürüme mesafesinde Lviv Forum alışveriş merkezi var. Bence çok matah birşey yok orada. Oraya giderken yolun solunda yerel pazara denk geldik. O pazarın içinde iyice ilerleyince hem hem et hem de yiyecek pazarını keşfettik. Ben çayları buradan aldım. Bu pazarda kredi kartı geçmiyor. Alışveriş için buraya muhakkak uğrayın derim.