Madrid

İSPANYA

YAŞAMAYI BİLEN İNSANLARIN BAŞKENTİ

İspanya’nın başkenti Madrid son derece kozmopolit bir yerleşim. Krallık binalarının uzadığı caddelerde, Afrika baştan olmak üzere onlarca kökenden bir sürü yerel insan birçok turistle karışmakta ve muazzam bir kültür zenginliği sunmakta. Bunun yanı sıra tam bir başkent ve krallık şehri. Bu hava özellikle mimariye fazlasıyla yansımış. Beklentilere göre biraz soğuk bir şehir. Devlet binaları ve saraylar şehrin en önemli turistik ögelerini oluşturuyor ama Madrid kesinlikle bundan fazlasını vadediyor. Madrid’te herkese göre bir şeyler var.

MADRİD GEZİLECEK YERLER

Puerto del sol: “Güneş Kapısı” denilen bu yeri en başta bulmakla yükümlüsünüz. Şehrin meydanı. Romalıların kurduğu şehir o zamanki “tüm yollar Roma’ya” mantığıyla burası temelli kurulmuş. Şehir bu kapının ve meydanın civarında dairesel bir büyümeye sahip. Dolayısıyla turistik bölüm de buradan başlıyor. Hep buradan başlayacak, hep buraya döneceğiz gibi bir durumumuz var. Küçük bir alan olduğu için de sıklıkla bu noktada olacaksınız. Bu cadde bizim Bağdat Caddesi, İstiklal kırması bir yer. Alışveriş için de, gezmek için de, yemek yemek için de uygun bir muhit. 

Palacio Real (Plaza Royal): Batı Avrupa’nın en büyük sarayı ve Madrid’in en önemli turist noktalarından biri. Bina, içindekiler, bahçeleri ve başarılı peyzajı ile görülmeye değer.

Prado Museum: Avrupa’nın en önemli sanat galerilerinden biridir. Ünlü İspanyol ressamların sayısız resmi bulunmaktadır. Kısıtlı zamanda efektif bir şekilde gezebilmek için müze girişinde verilen rehbere göre bir plan çıkarmak uygun olacaktır. Sanatla çok daha ilgili olanlar için daha kapsamlı bir ön çalışma faydalı olacaktır. Ayrıca turistik dönemlerde en az 1 saat kadar sıra beklemeyi de göze alın.

Plaza Mayor: Bu meydan İspanyol şehirlerine has avlu şeklinde bir meydandır. Her ispanyol şehrinde bir benzeri bulunmaktadır. Oldukça geniş olan meydanda döneme göre pazarlar kurulur, sokak gösterileri yapılır. 2020 olimpiyat adaylığı konuşmasında İspanyol Prensesinin anlattığı gibi burada bir kahve içmenin keyfi paha biçilmezdir.

Retiro Park: Madrid’in en önemli parkıdır. Özellikle yazın biraz dinlenmek ve gezmek için çok keyifli. İçinde yalancı bir göl, birçok heykel bulunmakta. Gölde kano ile gezinebilir, huzurlu dakikalar geçirebilirsiniz.

Mercado de San Miguel: Kapalı bir pazar yeridir. Ama bir pazar yerinden çok butik restoranlar olarak da tanımlanabilir. Şarap içmek ve ispanyol mutfağının şaheserlerini tatmak için mükemmel bir yer. Bir kadeh şarap alıp stand stand gezerek, peynir, şarküteri, zeytin ürünleri ve tortilla gibi tipik ispanyol yemeklerini tadın.

Lavapies: Şehrin asi bölgesi. Mültecilerin yoğunlukta yaşadığı bölge kesinlikle görülmelidir. Görece daha ucuza yemek yemek için de iyi bir mahalle. Çoğu mülteci mahallesinde olduğu gibi sokakta uyuşturucu ve keyif verici madde satan insanlarla da karşılaşacaksınız. Biz bu tip mahalleleri görmeyi her zaman severiz, hem bazı turist yanılgılarından kurtulmak, hem de mültecilerle ilgili kafada yer alan olumsuz fikirleri yıkmanın önemli bir şansı buralar. Bir de gelişmiş şehirlerin ve demokrasilerin tam olarak ne kadar geliştiğini görmek için bulunmaz fırsat. Şehrin damarları aslında buralar.

Malasena: Şehrin alternatif/bohem mahallesi. Özellikle gece hayatının en önemli bölgelerinden. Küçük ve havalı dükkanlar, kafa insanların takıldığı cafe ve barlarla dolu.

Salamanca: Şehrin designer bölgesi. Özel tasarım dükkanlar sokaklarında havasına yansımış.