Prag

ÇEK CUMHURİYETİ

Avrupa’nın en iyi korunmuş şehirlerinden olan Prag, bu özelliğini 2. Dünya Savaşı’nda hiç zarar görmemesine borçlu. Hitler’in de bu güzel şehre “kıyamadığı” söylenir. Prag, katedralleri, sivri kuleleri, köprüleri ve tarih kokan sokaklarıyla her sahnesinden ayrı bir kartpostal çıkaracak güzellikte.

Orta Avrupa’nın, Orta Çağ’dan korunarak kalan bu şehrinde, hem gotik hem barok mimarinin hakimiyetiyle yaratılmış zengin şehir merkezinin tamamen yürüyerek gezme keyif bulunmaz bir nimet. Konakladığınız yerden muhteşem tramvay altyapısı ile merkeze ulaştıktan sonra her nokta üç beş adım mesafede ve her yer insana oldukça romantik hisler sunuyor. Prag’ın gerçekten nev-i şahsına münhasır bir hissi var dersek abartmış olmayız.

PRAG’DA GEZİLECEK YERLER

Stare Mesto (Old Town): Prag’ın kalbi. Astronomik Saat, Eski ve yeni Belediye Binası’nın da bulunduğu bölge tarihi 13. yüzyıla kadar ulaşan kiliseler ve evlerle dolu. Şehir merkezinin meydanı Prag’ın turistik merkezi ve turistik gezilerin başlangıç noktası. Çevresinde birçok kafe ve restoran bulunmakta. Bu kadar merkezi bir yer için fiyatlar fena değil ama yine de yemek yemek için biraz daha bu çevreden uzaklaşmakta fayda var.

Astronomik Saat: 1410 yılında yapılan bu saat için şehrin simgesi desek yanlış olmaz. Gitmişken her saat başında gerçekleşen performansı da izleyebilirsiniz. Bu performansta ölüm figürü çanı çalar ve 12 Havari belirir.

Prag Kalesi: Guiness rekorlar kitabının da onayıyla dünyanın en büyük tarihi kalesi. Şehre tepeden bakan kalede şehrin etkileyici manzaralarını yakalamak mümkün. Çevresindeki St. Vitus Katedrali, saraylar ve Royal Garden bulunmakta.

St. Vitus Katedrali: Prag Kalesi’nin içinde tepede bulunan gotik mimariye sahip bu dev katedral içinde ve dışındaki ince işçiliği ve görkemiyle dikkat çekiyor. Dışı ne kadar ürkütücü ve karanlık ise içi de aydınlık ve ferah. İçindeki vitray işçiliği de görülmeye değer.

Karlův most (Charles Bridge): Prag’ın eski şehrini Mala Strana (Lesser Town)’ya bağlayan bu yaya köprüsünde bir çok ressam, müzisyen ve sokak göstericileri bulunmaktadır.

Mala Strana: Köprünün diğer tarafına göre biraz daha sakin bölge, sayısız dar sokağında kendinizi kaybetmek için birebir. Birçok cafe, restoran ve ilginç dükkan bulunmakta. Yemek yemek için de iyi bir bölge. Tarihle günlük yaşamın çok daha iç içe olması burayı özel kılıyor. Kale, Yahudi Bölgesi, Franz Kafka Müzesi bu bölgede yer alıyor.

Karl Köprüsü: Mala Strana’yı eski şehre bağlayan önemli köprülerden. Özellikle gece ışıklar altında mükemmel bir manzara sunuyor. Köprü boyunca heykeller ve sokak sanatçıları eşlik ediyor.

John Lennon Duvarı: Mala Strana’da bulunan bu duvar 80’lerden beri değişerek Lennon’a ve özgürlüğe adanmış grafitti’ler ve resimlerle dolu.

Yahudi Mahallesi (Josefov): Avrupa’nın en eski aktif sinagogu The Old New Synagogue‘un da bulunduğu mahallede birçok sinagog, Avrupa’nın en eski Yahudi Mezarlığı ve Kafka’nın Evi bulunmaktadır.

Franz Kafka Müzesi: Franz Kafka Müzesi, günümüzde Prag’ın en önemli turistik noktalarından biridir. Prag gezilecek yerler arasında ön sıralarda bulunan müzede Kafka’nın yaşamı etkileyici bir şekilde anlatılmaktadır.. Orijinali Charles Köprüsü’nün ayağında yer almaktadır.

PRAG GECE HAYATI

Prag gece hayatı oldukça hareketli, fiyatlar da oldukça uygun. Farklı zevklere uyabilecek şeyler jazz clubleri, eski şehir meydanında seyyar şarap, diskotek, gece kulüpleri ve striptiz kulüpleri bulunmakta.

Şehrin en meşhur gece kulubü Cross Club. Çok katlı olan ve her hatında farklı müzik çalan endüstriyel dizayna sahip bu kulüp kesinlikle ilk seçenek olmalı. İçerisi kafası oldukça iyi turist ve yerliyle dolu, fiyatlar da uygun.

Başka önde gelen gece kulüpleri Dublex ve La Fabrique.