Paris

FRANSA

Paris, turistlerin her yıl ziyaret ettiği dünyanın en popüler şehirlerinden biri. Seine Nehri’nin yanına kurulu bu büyülü şehir, “Işıklar Şehri” olarak da biliniyor. Sebebi ise, gece olduğunda şehrin ışıklarının yarattığı o harikulade görüntü. Bu tutkulu şehir çiçeklerle donatılmış parkları, göz kamaştırıcı mimarisi ve heyecanlı atmosferiyle pek çok kişi tarafından dünyanın en güzel şehri olarak kabul ediliyor. Bence öyle olmasa dahi akıllarda iz bırakan bir şehir.

Elbette Paris denince akla gelen bir diğer şey de romantizm. Şehir hep böyle pazarlandı ve akıllara da öyle yerleşti. Şanzelize Bulvarı çiftlerin el ele gezdikleri, romantizmin doruğa ulaştığı bir yer adeta. Yalnızsanız ve o atmosfere girmekde direnirseniz Paris size soğuk, sıkıcı dahi gelebilir. Ben yürüyerek dermansız kalıncaya kadar yürüyerek gezdiğim her sokağını sevdim.

Paris’teki asıl zarafet bulvarları, kafeleri, şık butikleri ve enfes restoranlarında; Seine Nehri’nde, romantik görüntüsünde ve tabi ki sanatında bulunuyor. Buraları tadında yaşamadığınızda Paris’in damağınızda bırakacağı tat eksik kalır. 

Fransa’nın başkenti olan Paris, Kuzey Fransa’daki Seine nehri üzerinde yer alıyor. Moda ve lüksün dünya başkenti olarak da bilinen Paris, baştan sonra uzayan tarihi yapılarla dolu süslü bir kent. Aynı zamanda dünyanın en ünlü müzesi olan Louvre Müzesi’ne de ev sahipliği yapıyor. 

Dünyada eşi benzeri bulunmayan Louvre Müzesi ve dünyanın en meşhur ikonlarından biri olan Eyfel Kulesi, Paris’i dünyanın en çok ziyaret edilen şehri haline getirdi.

Fransızlar gerçekten de yaşamın tadını çıkartmayı iyi biliyorlar, öyle ki başkentleri de bu kültürün en güzel temsilcisi. Fransızlar kendi kültürlerine ve bilhassa da dillerine sıkı sıkıya bağlı bir millet. Bu konuda tutuculukları dillere destan. İngilizce konuşan Fransız bulmak kolay olsa da iletişim kurmak pek kolay değil. İhtiyaç duyduğunuzda turizm information ofislerinden bilgi alın.

Paris Gezilecek Yerler

Unutulmaz şehir Paris’in ziyaret edilecek en meşhur iki yer Eyfel Kulesi ve Notre Dame Katedrali. Hele de mevsimlerden yaz olunca, turistler tarafından da ziyaret etmek için en çok tercih edilen zaman olduğunu anlıyorsunuz. Diğer sanatçıların, entelektüellerin, filozofların ve aşıkların yaptığı gibi siz de Paris sokaklarını adımlayın.

Şehri gezerken zorlanmamak içi metro ve otobüs sistemini iyi anlamaya çalışın. Gezilecek yerler arasındaki mesafeler uzak olabiliyor. İyisi mi metro haritası edinerek metro ile göreceğiniz yerler arasında ulaşımı sağlayın.

Paris Gezilecek Yerler

Unutulmaz şehir Paris’in ziyaret edilecek en meşhur iki yer Eyfel Kulesi ve Notre Dame Katedrali. Hele de mevsimlerden yaz olunca, turistler tarafından da ziyaret etmek için en çok tercih edilen zaman olduğunu anlıyorsunuz. Diğer sanatçıların, entelektüellerin, filozofların ve aşıkların yaptığı gibi siz de Paris sokaklarını adımlayın.

Şehri gezerken zorlanmamak içi metro ve otobüs sistemini iyi anlamaya çalışın. Gezilecek yerler arasındaki mesafeler uzak olabiliyor. İyisi mi metro haritası edinerek metro ile göreceğiniz yerler arasında ulaşımı sağlayın.1. Louvre Müzesi

Paris Gezi BlogLouvre Müzesi, halen dünyanın en önemli müzesi bir çoğuna göre. Tam anlamıyla gezmenin günler aldığı müzenin en popüler eseri olan Mona Lisa’yı görmek için uzunca bir sıra bekleseniz de gördüğünüzde çektiğiniz çileye değdiğini anlıyorsunuz. Ne de olsa dünyanın en ünlü tablolarından biri. Louvre Müzesi, Avrupa’nın en iyi resim ve heykellerinin yanı sıra Asya, Mısır, Yunanistan ve Roma’dan paha biçilemeyen eserleri de sergiliyor. Louvre Müzesi’nin en ünlü diğer bir eseri Milo Venüsü’nü de görmeyi unutmayın. Müze Salı ve resmi tatillerde kapalı. Pazartesi, Perşembe, Cumartesi ve Pazar 09.00-18.00 arası açık, Çarşamba, ve Cuma ise 09.00-22.00 arasında açık. Lourve Müzesi giriş ücreti 9,5€.

2. Eyfel Kulesi

Paris Gezi RehberiEyfel Kulesi, ilk açıldığında Parisliler tarafından sevimsiz bulunmuş olsa da günümüzde öyle değil. Eyfel Kulesi 1889’da yapımı tamamlandığında 320 metrelik uzunluğu ile dünyanın en uzun binasıydı. Devrimin yüzüncü yıldönümü anısına yapılan kule o zamandan beri Paris’in sembolü haline geldi. Toplam üç katı olan kulenin en tepesinden havanın açık olduğu günlerde tüm Paris’i, hatta banliyölerini bile görmeniz mümkün.

3. Notre Dame Katedrali

Paris Gezi ListesiGotik mimari özellikleri taşıyan Notre Dame Katedrali, 1163’te inşasına başlanan ve 1345’te tamamlanan tarihi bir yapı. Birbirinden farklı mimari güzellikleriyle dikkat çeken üç kapısı bulunan katedral çok büyük bir kilise orguna da ev sahipliği yapıyor. Kulelerinden Paris’i izlemek de ayrı bir keyif.

4. Orsay Müzesi

Pariste görülecek yerlerOrsay Müzesi ise bir sanat müzesi olarak, çok önemli eserleri yer aldığı Paris’in en değerli müzesi. Müzedeki her eser birer başyapıt olmakla birlikte oldukça büyük bir heykel koleksiyonu da var. vaktiniz varsa ziyaret edin.

5. Versay Sarayı

Paris Gezi VersaySaraylar ve köşkler topluluğundan oluşan ve Avrupa’nın en büyük sarayı olan Versay Sarayı, Fransa’nın politik merkezi olarak kraliyet döneminin tüm özelliklerini yansıtıyor. Yalnızca oda sayısının bile bin üç yüz tane olduğu çok büyük olan bu yapıyı hakkını vererek gezmek için bir tam gün gerekiyor. Olağanüstü boyutlardaki bahçesi, inanılmaz güzellikteki iç dekorları ve yetmiş beş metre uzunluğundaki dört yüz ayna ile kaplı olan Aynalı Galerisi ile muazzam bir yapı.

6. Sacre Coeur Bazilikası

Sacre Coeur, ParisMontmartre tepesine kurulmuş olan Roma-Bizans dönemi kilisesi olan Scaré Coeur (Kutsal Yürek) konumu itibariyle Paris’i adeta egemenliği altına almaktadır. Kilise, 1870’te Prusyalıların Paris’i ele geçirmeleri ve iç savaşın başkenti kana bulamasının ardından İsa’nın kutsal kalbi anısına yaptırılmış. Binanın dışında kullanılan Chateau-Landon taşları yaşlandıkça beyazladığı için kilisenin dış cephesi göze çarpıcı biçimde beyazdır. İçi ise tam aksine renkli mozaiklerle bezenmiş.

7. Montmartre

Montmarte, ParisMontmartre, Paris’in kuzeyinde yaklaşık 130 metre yükseklikte bir tepede yer alıyor. Bu tepe hem dini bir anlam içermesi hem de popüler bir gecehayatı ile paradoksal bir çerçeve içinde bulunuyor. Sacre-Coeur Bazilika’sı bu bölgenin en belirgin anıtı. Bazilika’dan daha eskilere dayanan bir kilise de Pierre de Montmartre. Jesuit rahiplerinin de kuruldukları yer olma özelliğini de taşıyor. Vincent van Gogh, Pablo Picasso ve Salvador Dali gibi birçok sanatçının burada çalışma mekanları bulunuyordu.

8. Şanzelize

Paris SanzelizeDünyanın en güzel ve en lüks caddeleri arasında ilk sırada yer alan ve Paris denince ilk akla gelen yerlerden biri olan Champs-Élysées, Place de la Concorde ile başlayıp diğer ucunda Place Charles de Gaulle ile sona eren 2 kilometrelik bir cadde. Kaliteli yemek yiyebileceğiniz, restoran, kafe ve çok sayıda mağaza bulunduğu, Paris’in lüks hayatına tanıklık edebileceğiniz bu caddenin batıdaki son noktası Zafer Takı ile sonlanıyor.

9. Arc de Triomphe

Champs Elysees ParisYıldız biçiminde, birçok caddenin birleştiği bir meydan olan l’Étoile’de yer alan Arc de Triomphe, I.Napolyon’un zafer anıtı. Birleşen caddelerin geometrik yapısını gözlemlemek için bu zafer takının tepe noktasına asansörle çıkmak gerekiyor.

10. Sainte Chapelle Kilisesi

Adını mimarından alan ve 1242’de inşa edilmeye başlanarak 1247’de tamamlanana Sainte Chapelle, yıllar sonra geçirdiği restorasyonla hiçbir değişikliğe uğramadan günümüze dek ulaşan ve sahip olduğu eski havasını yitirmemiş bir yapı.

11. Opera Garnier

Opera Garnier, Parisİki bin iki yüz kişilik izleyici kapasitesiyle 1875’ten bu yana sanat etkinliklerinin sürdürüldüğü Opera Binası, Neo-Barok stilinin başyapıtları arasında gösteriliyor. Ünlü bestecilerin büstleri, cumbalı koridorları ve iç süslemeleriyle opera, Paris’in en ihtişamlı yapılarından biri.


12. Lüksemburg Bahçesi

Lüksemburg Bahçesi (Jardin du Luxembourg), Paris’in kalbinde bir vaha gibi Rönesans döneminin bahçe dizaynına en iyi örneklerden biri olarak nitelendiriliyor. Parkta Fransa kraliçelerine, mitolojik figürlere, sanatçılara ve kadın azizelere adanmış 100’den fazla çeşme, heykel ve anıtlar bulunuyor. Şehrin en güzel parkı olan Lüksemburg Bahçesi’nde ayaklarınızı dinlendirin.

13. Modern Sanat Müzesi Pompidou

Pompidou, Paris’in en çarpıcı mimarisine sahip. Pompidou’nun, mimar Richard Rogers tarafından yapılan muhteşem binası modern sanat müzesine ev sahipliği yapıyor. Matisse, Picasso ve diğer Kübist, Fauvist ve Sürrealist çalışmaların sergilendiği merkezde sadece Picasso’nun kendi çalışmalarına ait bir müzesi bile var.

14. Place de la Concorde

Paris’in en çok bilinen meydanlarından olan Place de la Concorde, yirmi üç metre yüksekliğindeki dikilitaşla birçok film ve fotoğraf karesinden hatırlanıyor. Fransız İhtilali’nin simge noktalarından olan ve geçmişte çok sayıda idam ve kanlı olayın da yaşandığı meydan, Champs-Élysées’nin doğusunda yer alıyor.

15. Disneyland

Paris Gezi Rehberi DisneylandAvrupa’nın en büyük eğlence merkezlerinden Euro Disney’de, Disney kahramanlarının geçit törenini izleyebilir, Frontierland’da bir maden trenine binip köprülerden geçerek, eğlencenin doruklarına ulaşabilir, ardından da Karayip Korsanlarını izleyebilirsiniz. Korku tünelleri, film gösterileri, animasyonlar, havai fişek gösterileri gibi birçok aktivitenin masal kahramanlarıyla bir araya gelerek farklı bir deneyim yaşatan Euro Disney’de, her yaşa hitap eden restoran, sinema ve canlı gösteriler de yer alıyor.

Paris gece hayatı

Paris başlı başına haz ve zevk dolu bir şehir. İşte bu nedenle gidildiğinde görülecek her ufak detayın tadı çıkarılmalı. Bir kafe ya da bistroda oturup kahve ve kruvasanın tadını çıkarın, vitrinleri gezin, marketten bir baget ekmek alın ve akşam yemeği öncesi aperatif olarak atıştırın; akşam yemeğinin de büyük bir zevkle tadına varın.

Germain Des Pres ve Marais’deki sokak kafelerinde oturun ve akşam Rue Oberkampf’da gece hayatına dalın. Rue Du Faubourg, Saint-Honore ve Avenue Montaigne’de alışveriş yaptıktan sonra Rue Montorgueil’i gezin.

Paris yeme ve içme

Fransa’nın başkenti, aynı zamanda meşhur Fransız yemeklerinin de çıkış noktası olmuş. Paris, ziyaretçilerin damak zevklerini fazlasıyla tatmin eden, mutfaklarıyla dünyaca ün yapmış çok ünlü restoranlarıyla da biliniyor.

Oldukça zengin çeşitliliğe ve duyarlı bir damak zevkine sahip Fransız Mutfağının belli başlı yemekleri; başlangıçlar, çorbalar, balık ve et yemekleri, peynir ve şarap olarak sınıflandırılabilir. Başlangıçlar denince Paris’te ilk akla gelen elbette krudite. Yeşil sebze, domates, havuç, kereviz ve salatalıktan oluşan çiğ sebze tabağı olan krudite’in haricinde sosis, soğuk et ve ezme çeşitleri, Fransızların damak tadı kadar size de uygun olabilir.

En yaygın olarak tüketilen peynirler, Blue Rokfor, keçi peyniri, Camambert ve Brie. Bölgelere göre sayısız çeşitte yöresel peynirleri mevcut.

Paris hava durumu

Paris’in iklimi yarı okyanussal ve yarı kıtasal iklim arasında bir iklim ile karakterize. Paris’in Kuzeyi kışları soğuk ve yazları yağmurlu. Güney’e doğru gidildiğinde Akdeniz iklimi kendini hissetirmeye başlar ve kışlar ılıman yazlarda sıcak ve kurak geçer.

Ilıman iklimi nedeniyle mevsimlik kıyafetler tercih edilmeli. Olası yağmur yağışlarına karşı şemsiyeye ihtiyacınız olabilir. Kış aylarında sıcaklıkların düşmesi nedeni ile daha kalın kıyafetlerin kullanımı öncelikli.

Paris’te alışveriş

Dünyanın en ünlü, en gösterişli ve en muhteşem moda ve tasarım merkezlerinden biri olması nedeniyle, Paris hemen herkesi alışveriş çılgınlığına sürükleyebilir. Paris’te alışveriş yapma niyetindeyseniz sepetinize atmanızı önerebileceklerimiz arasında şarap ve likör çeşitleri, hardal, peynir çeşitleri, antikalar, mutfak ürünleri, porselenler, Fransa’nın ünlü parfümleri ve giyim markalarını sayabiliriz.

Giyim ürünlerini ve parfümleri Haussmann Bulvarı’ndaki büyük mağazalarda bulmanız mümkün. Ayrıca deri ve ipek ürünlerini de Rue Saint Honore ve Rue Du Fauborg Saint Honore’daki mağazalarda bulabilirsiniz.

Paris’in en küçük ve en sevimli bitpazarı olan Marché aux Puces de Vanves, 1920’lerden beri kuruluyor. Bitpazarlarının devi denebilecek Marché aux Puces Montreuil, orijinalliğini hala koruyan Paris pazarlardan biri. Yaklaşık 2500 tezgâhın yer aldığı ve 11 milyon kişinin ziyaret ettiği St-Quen (Clignancourt), Paris’in en büyük pazarı.

 

Benzer Turlar