Venedik

İSPANYA

“Köprülerin Şehri“, “Kanallar Şehri“, “Avrupa’nın en romantik şehri“, “Maskelerin Şehri“… Aslında hiçbiri Venedik’in güzelliğini anlatmaya yetmeyen şehrin ünlü tanımları. Birbirinden kanallarla ayrılmış ve köprülerle bağlanan 118 adanın üzerine kurulu Venedik dünyanın en güzel şehirlerinden. San Marco Meydanı, Büyük Kanal ve Rialto Köprüsü ise en ünlü yerlerden.

Venedik Gezi Rehberi

İtalya turları içinde genellikle Venedik’e bir gece ayrılıyor. Cruise gemi turlarında ise şehre ayrılan süre sadece saatlerle ifade ediliyor. Bu yüzden Venedik’in muhteşem atmosferini doyasıya yaşayabilmenin en güzel yollarından biri şehre turlardan bağımsız, bireysel olarak gitmek. Eğlenceli bir Venedik gezisi için tek ihtiyacınız olan şey ise biraz araştırma. Venedik gezi rehberi yazıları boyunca, Venedik hakkında genel bilgilerden gezilecek yerlere, alışverişten ulaşıma, otel tavsiyelerimizden yeme içme konusuna kadar detaylı birçok konuyu bulabilirsiniz.

Venedik'te nerede kalınır? başlıklı yazıda şehrin merkezinde, her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi okuyabilirsiniz. Şehirdeki tüm otelleri incelemek için tıklayın.

Venedik Gezisi Hakkında Bilgiler

Sahip olduğu muhteşem kanalları ve şehir yapısı ile dünyanın en turistik şehirlerinin başında gelen Venedik her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır. Bir çok farklı bölgeden oluşan Venedik’in en ünlü noktası ise şüphesiz 118 adadan meydana gelen Sestieri Bölgesi. Toplamda 170 adet kanal ve bu kanallar arasında bağlantı kuran irili ufaklı 400 köprüden oluşan şehirde yaklaşık 250.000 kişi yaşamaktadır.

İlk insan yerleşiminin MÖ 5. – 6. yüzyıllarda olduğu düşünülen şehir tarih boyunca bir çok önemli olaya sahne olmuştur. Şehir hayatının Bizans Dönemi’nde başlanıldığı düşünülen Venedik’in adının duyulması ise ipek ve el işi işlemeciliği ürünlerin ticaretinin yapılması ile başlamıştır. Günümüzde ise Venedik dünyanın en önemli turizm şehirlerinden biri olarak bilinmektedir.

Venedik’te kış ayları soğuk, rüzgarlı ve yoğun sisli geçebilmekte.Bunun yanında havanın daha güzel olduğu yaz ayları ile şehir tam bir turist akınına uğramaktadır. Venedik’te bilinmesi gereken en önemli olaylardan biri ise Acqua Alta adı verilen su baskınlarıdır. Venedik’te dönem dönem su baskını yaşanmaktadır. Hayatı çok olumsuz etkilemese de gezinizi ayarlarken bu su taşkınlarının olmadığı ayları seçebilirsiniz. İşin aslı yaşayanların aktardığına göre su taşkınları gezi sonrası akıllarda yer edecek güzel bir anı da olabiliyor.

Venedik tarihi, hava durumu & gezi için en uygun zaman, Venedik’te para, döviz, kredi kartı kullanımı, resmi tatiller ve hastaneler gibi önemli bilgileri Venedik Gezisi Hakkında Bilgiler sayfasında bulabilirsiniz.


Venedik Gezilecek Yerler

Her rehberde olduğu gibi Venedik gezi rehberimizin de en önemli bölümlerinin başında Venedik’te gezilecek yerler listemiz geliyor. Doğal güzellikleri dışında Venedik sahip olduğu dini yapılar, müzeler ve bölgeler ile de dikkat çeken bir şehir. Şehri adeta iki parçaya bölen Büyük Kanal ve çevresinde yer alan tarihi yapılar görülmesi gereken yerlerinde başında geliyor. Rialto Köprüsü buradaki en dikkat çekici yapı. Tarihi şehrin turistik merkezi ise San Marco Meydanı. Meydan çevresinde birçok önemli yapı var. San Marco Bazilikası, Dükler Sarayı, Aziz Mark’ın Çan Kulesi ve yakın konumdaki Ahlar Köprüsü burada yer alan en önemli yapılardan. Accademia, Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası, Ca’ d’ORo ve Ca’ Rezzonico ise görülmesi gereken diğer yerler. Tabi lagün etrafında yer alan önemli adalardan Murano Adası ve Burano Adası‘nı da unutmamak gerekiyor.

Venedik’te gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgileri Venedik Gezilecek Yerler sayfasında bulabilirsiniz. Bu sayfadaki bağlantıları kullanarak gezi noktaları hakkında detaylı bilgilere, fotoğraflara, ulaşım ve ziyaret konusunda gezi boyunca lazım olabilecek notlara ulaşabilirsiniz.

Venedik’te alışveriş yapmak oldukça keyifli.
İtalyan Mutfağı & Venedik Yemekleri

Venedik yemek kültüründe, öğün miktarı ve yemek kalitesi açısından diğer İtalyan şehirlerinden daha kötü yapıda olduğu düşünülse de şehirde yemek konusunda farklı deneyimler yaşayabilirsiniz. Balık ve sebze ağırlıklı yemeklerin sunulduğu şehirde yemeğinizi dilerseniz ufak ve sevimli bir kanalda, açık havada yiyebilirsiniz. Venedik’te tadına bakabileceğiniz bir çok yöresel yemek de bulunmaktadır, Sardee in Saor bunlardan biridir. Venedik’te yemek kültürü hakkında genel bilgileri ve şehirde deneyebileceğiniz yöresel yemekler hakkında açıklamaları Venedik Yemekleri & Venedik’te Ne Yenir? sayfasında bulabilirsiniz.

Venedik gezi rehberi, Venedik'te yeme içme
Venedik’te yeme içme ayrı bir keyif.
Venedik Gondolları & Venedik Gondol Turu

Hiç şüphesiz Venedik’te yapmanız gereken şeylerin başında gondol turları geliyor. Geçmişten günümüze Venedik tarihinde çok önemli bir yere sahip olan şehrin simgesi olan gondollar günümüzde turistik amaçlı kullanılıyor. Gondol turlarına şehrin birçok noktasında katılabilirsiniz. Fiyatlar gece, gündüz turu ya da normal tur ve serenatlı tur olmak üzere değişiyor. Konu hakkında tüm detayları Venedik Gondolları & Venedik Gondol Turu sayfasında bulabilirsiniz.