Viyana

AVUSTURYA

Viyana gezilecek yerler bakımından Orta Avrupa’nın en zengin şehri. Avusturya‘nın başkenti ve en büyük şehri olan Viyana‘da birbirinden güzel saraylar, müze ve sanat galerileri, cadde ve meydanlar ile kiliseler yer alıyor. Yüzyıllar boyu Habsburg Hanedanlığı‘na ev sahipliği yapan Viyana’da görülecek en önemli eserlerin birçoğu bu döneme ait yapılardan oluşuyor. Viyana’ya ülkemizden düzenlenen Orta Avrupa Turları’na katılarak gidebileceğiniz gibi gezinizi kendiniz organize ederek de gidebilirsiniz. (Bu arada eğer Viyana’ya kendi imkanlarınız ile gidecekseniz konaklama konusundaki tüm önemli bilgileri ve otel tavsiyelerimi Viyana’da Nerede Kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.)

Viyana gezilecek yerlerden bahsedip de şehrin önemli indirim kartı olan Vienna Card‘dan bahsetmeden geçmek olmaz. 48 ve 72 saatlik geçerli bu indirim kartı ile şehirde yer alan 210 müze ve etkinlik noktasını indirimli olarak gezebilirsiniz. Bunlar dışında yine bu kart ile şehir içi ulaşıma para ödemezsiniz. Kartın fiyatı 18,90 ile 21,90 Euro arasında değişiyor. Eğer şehirde yer alan önemli saray ve müzelerden birkaçına girmeyi düşünüyorsanız bu kart çok avantajlı olabilir. Viyana gezilecek yerler listemize geçelim…

Viyana'da nerede kalınır? başlıklı yazıda şehrin merkezinde, her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi okuyabilirsiniz. Şehirdeki tüm otelleri incelemek için tıklayın.

Viyana Gezilecek Yerler Listesi

Gerek turlar gerekse de bireysel gezilerde Viyana için 2-3 günlük bir gezi süresi ayrılsa da Viyana’yı hakkıyla gezebilmek için bu süreden çok daha fazlasına ihtiyacınız olacak. Yine de sayfa devamında yer alan Viyana gezilecek yerler listemizde, şehirde gezip görülmesi gereken en önemli 15 yeri bulabilirsiniz. Listede adı geçen yerleri inceleyerek kendinize güzel bir gezi planı hazırlayabilirsiniz.

1. Hofburg Sarayı

Viyana gezilecek yerler listemizin ilk sırasında 13. Yüzyılda inşaatına başlanan ve yüzyıllar boyunca sürekli genişleyerek büyüyen Hofburg Sarayı yer alıyor. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun daha çok kışlık sarayı olarak kullanılan yerde; imparatorluk daireleri, müzeler, şapel ve kilise, Avusturya Ulusal Kütüphanesi, İspanyol Binicilik Okulu ve Avusturya başkanlık makamları yer alıyor. Bunlar dışında saray içinde yer alan Sisi Müzesi, İmparatorluk Gümüş Eşya Koleksiyonu ve dışarıdaki bahçenin (Burggarten) köşesinde yer alan Kelebekler Evi görülmesi gereken yerlerden. Kompleks içindeki çoğu yerin ayrı giriş bileti var. İmparatorluk Daireleri, Sisi Müzesi ve Gümüş Eşya Koleksiyonu’nun olduğu bölümlerin giriş ücreti ise tek bilet ile yapılıyor ve fiyatı 12,50 Euro.

2. Schönbrunn Sarayı ve Bahçeleri

Avrupa’nın en güzel saraylarından olan Schönbrunn Sarayı, imparatorluğun yazlık konutu olarak kullanılmış bir yapı. Yapım tarihi 16. Yüzyıla kadar dayanan saraya yüzyıllar boyunca yapılan eklemelerle günümüz görünümüne ulaşılmış. Saray kadar sarayın ağaçlar, patikalar, çeşmeler ve heykellerle süslenmiş bahçeleri de ünlü. Gloriette adındaki Neo-klasik sütunlar, palmiye evi, labirent, hayvanat bahçesi ve Neptün Çeşmesi, bahçe çevresinde görebileceğiniz en önemli yapılar. Sarayın içini düzenlenen turlar ile gezebilirsiniz. Imperial Tour 30-40 dk sürüyor ve 22 odayı geziyor. Grand Tour ise 50-60 dk sürüp 40 oda geziyor. Bilet fiyatları 12,90 ile 15,90 Euro. Kombine bilet seçenekleri de var. İçeride fotoğraf çekmek yasak. Viyana gezilecek yerler listenizin 2. sırasına bu muhteşem sarayı eklemeyi unutmayın.

3. Aziz Stefan Katedrali (Stephansdom)

Viyana’nın simge yapılarından olan Aziz Stefan Katedrali, şehrin tam kalbinde yer alıyor. 12. Yüzyıldan kalma ana orta yapı 1304-1433 yılları arasında gotik tarzda yenilikler geçirmiş. Katedralin kuzeyde yer alan kulesi, 1579’da Rönesans estetiğine göre yeniden tasarlanmış. Yıllar süren eklemeler sonucunda muhteşem bir mimariye dönüşen yapının görülmesi gereken en önemli bölümleri; Devler Kapısı ve Putperest Kuleler, Kule Külahı, Çinli Çatı, Singer Kapısı, Vaiz Kürsü ve Yüksek Altar. Dilerseniz katedralin Güney Kulesi’ne asansörle çıkarak Viyana’nın muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz.

4. Karl Kilisesi (Karlskirche)

Karl Kilisesi, İmparator VI. Karl tarafından 1716-1737 yılları arasında yaptırılmış muhteşem bir kilise. 1713 yılında veba hastalığı Avrupa’yı ele geçirdiğinde imparator bu hastalığın bitmesi halinde İtalyan piskopos, Kardinal Karl Borromaus adına bir kilise inşa etme sözü verir ve hastalık bittikten sonra bu kiliseyi inşa ettirir. Kilisenin iki sütunu Roma’daki Traianus Sütunu’nundan esinlenerek yapılmış olup soldaki sütun “Sadakat”, sağdaki sütun ise “Cesareti” betimler. Karl Kilisesi’nin iç mekanı Daniel Gran ve Martino Altomonte gibi dönemin önde gelen sanatçıların heykel ve altar panolarıyla bezenmiştir.

5. Graben Caddesi ve Veba Sütunu

Viyana şehir merkezinde, Aziz Stefan Katedrali’ne yakın konumda yer alan Graben, şehrin en ünlü alışveriş caddelerinden biridir. Katedralden Hofburg Sarayı’na doğru giden Graben Caddesi üzerinde birçok mağaza ve dükkan yer alıyor. Caddenin en önemli noktası ise ortasında yer alan Veba Sütunu. 1679 yılında yaşanan Veba Salgını üzerine I. Leopold tarafından adanan sütun, 1693 yılında tamamlanmış muhteşem bir mermer anıt. Gece gündüz hareketli olan caddede gezebilir, çevredeki mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz.

6. Sanat Tarihi Müzesi

Viyana gezilecek yerler listemizdeki en önemli müzelerden olan Kunsthistorisches Museum yani Sanat Tarihi Müzesi, 1891 yılında Avusturya-Macaristan İmparatoru I. Franz Joseph tarafından açılmıştır. Müze koleksiyonları büyük ölçüde Habsburg hükümdarlarının yüzyıllar içerisinde topladığı eserlerden oluşuyor. Eserler; Mısır ve Yakındoğu Koleksiyonu, Heykel ve Dekoratif Sanat Koleksiyonu, Resim Galerisi ve Sikke Koleksiyonu gibi bölümlerde sergileniyor. Müzeyi hakkıyla gezebilmek için 1 günden fazla zaman ayırmanız gerekebilir.

7. Doğa Tarihi Müzesi

Müzeler şehri Viyana’da görmeniz gereken bir diğer önemli müze Doğa Tarihi Müzesi ya da orijinal adıyla Naturhistorisches Museum. 1889 yılında açılan müze, Sanat Tarihi Müzesi’nin hemen karşısında yer alıyor. Zaten iki bina da aynı mimarın eseri, bu yüzden görünüm olarak birbirlerine çok benziyorlar. Arkeoloji, antropoloji, mineraloji, zooloji ve jeoloji sergilerinin bulunduğu müzede, dünyanın en değerli taş koleksiyonlarından birini, dinozor iskeletlerinin modellerini ya da kafatası sergisini gezebilirsiniz. Hallstatt Arkeoloji Buluntuları ve Willendorf Venüsü, müzede gezip görmeniz gereken en önemli eserler. Bu tip eserlerden hoşlanıyorsanız bu müzeyi mutlaka Viyana gezilecek yerler listenize ekleyin.

8. Belvedere Sarayı

Belvedere Sarayı, 1683 yılında Osmanlı kuşatmasının sona erdirilmesinde önemli bir rolü bulunan kumandan Prens Eugene için yaptırılmış önemli bir saray. 1668-1745 yılları arasında yapılan saray, Barok stilde olup Yukarı ve Aşağı Beldevere olmak üzere iki parçadan oluşmaktadır. Yazlık konut olarak kullanılan sarayın dış bölümünde yer alan bahçeler ise bugün dahi Avrupa’nın en güzellerinden biridir. Dünyanın en eski Alp Bahçesi olarak bilinen yerde Alpler’e özgü 4000 çeşit bitki türünü, hemen yakın konumda yer alan Botanik Bahçesi’nde ise yerel ve egzotik bitki türlerini inceleyebilirsiniz. Günümüzde müze olarak kullanılan sarayda birbirinden önemli tabloları da görebilirsiniz.

9. Opera Binası

Dünyanın en iyi salonuna sahip olduğu kabul edilen Viyana Devlet Opera Binası (Wiener Staatsoper), aynı zamanda şehrin simge yapılarından biri. 1861-1869 yılları arasında İmparator Franz Joseph için inşa edilen Neo-Rönesans tarzdaki yapı ilk yapıldığı dönemde kent sakinleri tarafından pek benimsenmemiş. 1945’te yani II. Dünya Savaşı sırasında bombalanan yapı büyük ölücüde yıkılsa da sonrasında tekrar yenilenmiş olup günümüzde şehrin en önemli binalarından biridir. Opera Binası’nı rehberli turlarla gezebileceğiniz gibi düzenlenen performanslara bilet alarak da gezebilirsiniz. Operaya bilet almak için ciddi bir vakit ve nakit harcamanız gerekebilir. Opera Binası’nda görmeniz gereken en önemli bölümler arasında Büyük Merdiven, Schwind Fuayesi ve Çay Salonu yer alıyor.

10. Viyana Belediye Binası

Yeni Belediye Binası olarak geçen Neus Rathaus şehrin yeni ama en etkileyici binalarından biri. 1872 ile 1883 yılları arasında eski binanın olduğu yere yapılan Belediye Sarayı Neo-Gotik bir üsluba sahip. Viyana Kent ve Eyalet Meclisi’ne ev sahipliği yapan binayı görmek için en güzel zamanlardan biri de her yıl Ocak sonu ile Mart başı arasında düzenlenen Vienna Ice World festival zamanı. Bu dönemde belediye binası önüne devasa bir kayak pisti ile panayır kuruluyor. Bizim Viyana gezimiz boyunca en keyif aldığımız duraklardan biri bu panayırı dolaştığımız akşam saatleriydi.

11. Kärntner CaddesiEski kentin en önemli alışveriş caddesi olan Kartner Strasse’de birbirinden güzel mağazalar, kafe ve restoranlar yer alıyor. Viyana’nın kalbi kabul edilen Stephansplatz meydanından yürüyerek Opera binasına kadar uzanan caddeyi özellikle alışveriş seven gezginler kaçırmaması gerekiyor. Cadde boyunca yer alan sokak sanatçıları bölgeye ayrı bir hava katar. Alışveriş yapmayacak bile olsanız caddede mutlaka bir tur atın.

12. Hundertwasser Evi

Viyana gezilecek yerler listemizdeki en aykırı yapı olan Hundertwasser Evi (Hundertwasserhaus), Avusturyalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser ile Mimar Josef Krawina tarafından yapılmış bir apartman. Barselona’daki sıradışı Gaudi yapılarına benzeyen apartmanda 52 tane daire ve 4 tane de dükkan yer alıyor. Rengarenk ve düzensiz pencereler, seramik detaylar, ağaçlar ve çiçeklerle süslenmiş çatı bahçeleri binayı oldukça dikkat çekici hale sokuyor. Apartmanın karşısında benzer yapıya sahip olan pasajda birbirinden ilginç ürünleri satın alabilir, burada yer alan kafede biraz soluklanabilirsiniz. Bölgeye en yakın metro durağının adı Rochusgasse, burada indikten sonra 10 dk yürüyerek Hundertwasser Evi’ne ulaşabilirsiniz.

13. Mariahilfer Caddesi

Mariahilfer Caddesi (Mariahilferstrasse), Viyana’nın en işlek caddelerinden biri. Cadde boyunca yer alan birçok ufak mağazanın yanı sıra dünyaca ünlü markaların mağazalarına ya da Boyner tarzı çok katlı mağazaları da burada bulabilirsiniz. Eğer Viyana geziniz boyunca alışveriş yapmayı düşünüyorsanız bu caddeyi de Viyana gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Caddenin ortasına doğru Turkish City adında bir Türk restoranı var. Yurt dışında Türk yemeği arayan gezginler birbirinden güzel yemekleri bu restoranda bulabilir.

14. Albertina Müzesi

Hofburg Sarayı’nın Opera köşesinde yer alan Albertina Müzesi, şehrin en önemi sanat merkezlerinden. 1600’lü yıllardan itibaren sanata düşkünlüğü ile bilinen Habsburg Hanedanı’nın desteği ile oluşan müze olağanüstü bir koleksiyona sahip. 1945 yılında hasar gören müze 1998-2003 yılları arasında tamamen yenilendi. Bir milyon baskı, 70.000 fotoğraf ve 65.000’in üzerinde sulu boya resim ve çizimle geniş bir koleksiyona sahip olan müze, sanatseverlerin kaçırmaması gereken yerlerden.

15. Museumsquartier

Museumsquartier, eski ve yeni birçok müze ve sanat galerisinin bir arada yer aldığı bir müze meydanı. Sahip olduğu 60.000 m2 alan ile Viyana’nın en geniş 7. Bölgesi olan, aynı zaman da dünyanın en büyük 8. büyük kültürel alanı. Bölgede yer alan müzeler: MUMOK Museum Moderner Kunst (Modern Sanat Müzesi), Leopold Museum, ZOOM Kindermuseum (12 yaşa kadar çocuklar için müze alışkanlığı kazandıracak müze), Tanzsquartier (Dans ağırlıklı çeşitli etkinlikler), Q21 (Çağdaş Sanatlar Merkezi) ve Architekurzentrum Wien (Yeni mimari biçimler).

Viyana’da gezilecek diğer yerler

Yukarıda adı geçen yerler ilk etapta Viyana gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken yerler. Eğer listede yer alan müze ve sanat galerileri yerine farklı bir yer gezmek isterseniz daha Viyana’da gezip görülecek onlarca yer var. Votiv Kilisesi (Votivkirche), St.Michael Kilisesi (Michaelerkirche), Viyana Şehir Parkı (Stadtpark), Burggarten ve Mozart Heykeli, St. Peter Kilisesi (Peterskirche), Burgtheater, Avusturya Parlamento Binası, İspanyol Binicilik Okulu, Prater, Arsenal Müzesi (Museum of Military History, Vienna), Mozart Evi (Mozarthaus Vienna), Sigmund Freud Müzesi, Kelebekler Evi (Imperial Butterfly House), Donauturm, İşkence Müzesi (Foltermuseum), Madame Tussauds Müzesi, Time Travel Vienna, Schwarzenberg Sarayı, Minoritenkirche, Hermesvilla, Viyana Efes Müzesi (Ephesos Museum), Cafe Central, Cafe Hawelka ve Volkstheater şehirde yer alan en önemli gezi noktaları.